Quantic PMI Model PEC-13-20M6G-3R0-20-12-SFF-EVAL is a 0.02 to 6 GHz, Low Noise Amplifier that offers 13 dB of gain with a gain flatness of ±1.5dB. This model offers and OP1dB of 20 dBm and a typical noise figure of 3 dB.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 13 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.37 dB Typ, ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Typ |
| DC Voltage (VDC): | +4.2 VDC |
| DC Current (mA): | 106 mA Typ |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 15 dBm |
| Return Loss In/Out: | 8.99 dB Typ (Input) 9.65 dB typ (Output) |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating -50 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |