Quantic PMI Model PEC-15-2M18G-7R0-13-15-SFF is a low noise amplifier designed for military and industrial applications that operates over the 0.002 to 18 GHz frequency range with a gain of 13.5 to 17.5 dB and a gain flatness of ±2 dB with a noise figure of 7 dB @15 GHz. This amplifier housing measures 1.92" x 0.78" x 0.36" with removable SMA female connectors for use as a connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.002 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.002 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 13.5 to 17.5 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 10 dB Typ (0.01 to 0.1 GHz), 7 dB Typ (0.1 to 15 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.36" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |