Quantic PMI Model PEC-15-400M470M-37-12V-SFF is a single stage, balanced GaAs MESFET Linear Power Amplifier operating in the frequency range of 0.4 to 0.47 GHz and provides a typical small signal gain of 15 dB and +38 dBm of output power at 1 dB gain compression. It has excellent gain flatness and good VSWR at both input and output. The unit is supplied with SMA female connectors in a housing that measures 2.08" x 1.45" x 0.50".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 0.47 |
| Gain (dB): | 10 dB Min, 15 dB Typ |
| Psat: | 37 dBm Min, 38 dBm Typ |
| Input Power: | 25 dBm Max |
| VSWR: | 1.3:1 Typ, 1.5:1 Max |
| Gain Flatness: | ±0.75 dB Typ, ±1.0 dB Max |
| Current Supply: | 1.6 A Typ, 1.9 A Max |
| Spurious: | -60 dBc Max |
| OP1dB: | 37 dBm Min, 38 dBm Typ |
| OIP3: | 45 dBm Min, 50 dBm Typ |
| Reverse Isolation: | 20 dB Min, 25 dB Typ |
| DC Supply Voltage: | +11.5 V Min, +12 V Typ, +13 V Max |
| RF Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Gain Variation Over Temperature: | ±0.5 dB Typ, ±1.0 dB Max |
| Size (Excluding Connectors): | 2.08" x 1.45" x 0.50" |
| Finish: | Painted Gray |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 °C to +65 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |