Quantic PMI Model PEC-150M6G-17LM-SFF is a limiting amplifier covering the RF range of 0.15 to 6.1 GHz that features an input range of -12 to 16 dBm while maintaining an output PSAT level of 16 dBm. Housing size is .91" x 0.70" x 0.36" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.15 to 6.1 (Usable to 16) |
| Frequency Min (GHz): | 0.15 |
| Frequency Max (GHz): | 6.1 |
| Input Power: | -12 to 16 dBm (Limiting) 22 dBm Max (Survival) |
| Input VSWR: | 2.2:1 Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max Above 1 GHz, 9 dB Max below 1 GHz |
| Harmonics: | 2nd: -10 dBc Max 3rd: -8 dBc Max (Within Limiting Range) |
| Maximum Input Power: | 22 dBm (Survival) |
| Output Power: | 16 dBm Min, 21 dBm Max |
| Output Power Flatness: | ±2 dBm Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 V |
| DC Current Draw: | 500 mA Max (No RF Signal) |
| Finish: | Gold Plated |
| Output Power (PSAT): | 16 dBm Min, 21 dBm Max |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.91" x 0.70" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -55 °C to +95 °C |