Quantic PMI Model PEC-18-250K3R4G-12-PP is a low noise amplifier that operates over the 0.00025 to 3.4 GHz frequency range with a gain of 16 dB; noise figure of 8 dB; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 26 dBm. Housing measures 1.57" x 0.98" x 0.4" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.00025 to 3.4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.00025 |
| Frequency Max (GHz): | 3.4 |
| Gain (dB): | 16 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 8 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 26 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max / 1.8:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA |
| OIP3: | 36 dBm Min |
| Max Input Power: | +20 dBm CW |
| Operating Voltage: | +12 VDC |
| Gain Slope: | ±0.2 dB / 100 MHz Max |
| Power Diss: | 8 W max. |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.57" x 0.98" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -10 °C to +65 °C |
| Humidity: | 0 to 95% RH |