Quantic PMI PEC-1G20G-17LM-SFF is a limiting amplifier covering the RF range of 1 to 20.1 GHz that features an input range of -23 to 15 dBm while maintaining an output PSAT level of 16 dBm. Package size is 1.91" x 0.70" x 0.36" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 20.1 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 20.1 |
| Input Power: | -23 to 15 dBm |
| Input VSWR: | 2.2:1 Max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| Harmonics: | -10 dBc Max (Within Limiting Range) |
| DC Power Supply: | +12 VDC @ 500 mA Max |
| Maximum Input Power: | 22 dBm (Survival) |
| Output Power: | 16 dBm Min, 21 dBm Max |
| Output Power Flatness: | ±2.5 dBm Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 VDC |
| DC Current Draw: | 500 mA Max |
| Finish: | Gold Plated |
| Output Power (PSAT): | 16 dBm Min, 21 dBm Max |
| VSWR: | 2.2:1 Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.91" x 0.70" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +60 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -25 °C to +85 °C |