Quantic PMI Model PEC-20-100M20D25G-6R0-15-SFF is a 0.1 to 20.25 GHz Low Noise Amplifier which provides a maximum of 23.5 dB of gain while maintaining a gain flatness of ±0.5 dB minimum over any 0.5 GHz span over full band. The maximum noise figure is 6 dB over 0.1 to 19 GHz and 6.5 dB over 19 to 20.25 GHz with a minimum OP1dB of 14 dBm. This unit requires +15 VDC (±5%) and has a maximum current draw of 275 mA. Supplied with field replaceable SMA (F) connectors in a housing that measures 0.71" x 0.64" x 0.31".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 20.25 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20.25 |
| Gain (dB): | 19.5 dB Min, 23.5 dB Max |
| Gain (Measured): | 19.5 dB Min, 23.5 dB Max |
| Gain Flatness: | ±0.5 dB Min |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max (0.1 to 19 GHz), 6.5 dB Max (19 to 20.25 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 / 2.0:1 |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC ± 5% |
| DC Current (mA): | 275 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm (Without Damage) |
| Reverse Isolation: | 30 dB Min |
| OIP3: | 24 dBm Min |
| Size: | 0.71" x 0.64" x 0.31" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +8 5ºC Operating -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |