Quantic PMI Model PEC-20-1840-8-12-292FF is a low noise amplifier that operates over the 18 to 40 GHz frequency range with a gain ranging from +17 to +21 dB; noise figure of 3.7 dB; gain flatness of ±2 dB; and a VSWR of 2.3:1. The unit is gold plated and measures 0.44" x 0.61" x 0.30" with 2.92mm female connectors in and out. Can be used as dual use component, connectorized or surface mount.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 17 to 21 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 3.7 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 8 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 100 mA Typ |
| OIP3: | 16 dBm Typ |
| Connectors: | 2.92mm - removable |
| Size: | 0.44" x 0.61" x 0.30" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | 95% Relative Humidity Noncondensing |
| Vibration: | 7 g RMS, 50-5000 CPS Per MIL-STD-810B, Method 514, Procedure |