PMI Model PEC-20-200M6G-3R0-25-SFF is a 0.2 to 6 GHz Low Noise Amplifier that has a gain of 20 dB with ±1.5 dB flatness, OP1dB OF 25 dBm minimum and a noise figure of 3.5 dB. This model has SMA female connectors in a housing that measures 1.92" x 0.78" x 0.36".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 20 dB Nom |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Typ @ 0.2 GHz, 4.5 dB Typ @ 0.5 GHz, 3.5 dB Typ @ 2 GHz, 4 dB @ 6 GHz |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Goal |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 575 mA |
| Input Power: | 15 dB CW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.36" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -50 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL., STD-202F, Method 107D Cond A |