Quantic PMI Model PEC-20-218-16-15-SFM-TTLVG is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 2 to 18 GHz with a gain of 20 dB and a gain flatness of ±1.5 dB with a noise figure of 7 dB. Package size is 1.92" x 0.78" x 0.26" with removable SMA female/Male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 20 Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 7 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min, 16 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC / -15 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA / 50 mA |
| Power Supply: | +15 VDC @ 400 mA -15 VDC @ 50 mA |
| Switching Speed: | <2 µs |
| Connectors: | SMA (F) / SMA (M) |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |