Quantic PMI Model PEC-20-618-14-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 6 to 18 GHz with a gain of 19 dB; noise figure of 9 dB; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 8 dBm. Supplied in a housing measuring 2.45" x 1.0" x 0.6" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 19 dB Min, 22 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 9 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.9:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 380 mA |
| OIP3: | 24 dBm Min |
| Output Power @ P1dB: | 14 dBm Min |
| Gain Variation J1 to J2: | ±1.5 dB Max |
| 2nd Harmonic Rejection @ Pin = -5 dBm: | -15 dBc Min |
| RF Overdrive Input Level: | +5 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.45" x 1.0" x 0.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |