Quantic PMI Model PEC-22-41G43G-6R0-24-292FF is a low noise amplifier that operates over the 41 to 43 GHz frequency range that provides 22 dB minimum gain, a maximum noise figure of 6 dB and a minimum OP1dB of 24 dBm. Package size is 1.08" x 1.5" x 0.36" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 41 to 43 |
| Frequency Min (GHz): | 41 |
| Frequency Max (GHz): | 43 |
| Gain (dB): | 22 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max |
| OP1dB (dBm): | 24 dBm Min |
| DC Voltage: | 8 VDC |
| DC Current Draw: | 500 mA Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 1.5" x 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -25 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |