Quantic PMI Model PEC-23-11G13G-4R5-27-15-SFF is a 11 to 13 GHz medium power, low noise amplifier offering 23 dB gain and an OP1dB of 26.5 dBm with a low noise figure of 4.5 dB. This amplifier is supplied in a housing measuring 1.0" x 0.63" x 0.25".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 11 to 13 |
| Frequency Min (GHz): | 11 |
| Frequency Max (GHz): | 13 |
| Gain (dB): | 20 dB Min, 25 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ, 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 26.5 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 23 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.0" x 0.63" x 0.25" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. C |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |