PEC-24-500M1G-3R0-25-15-SFF
Preliminary
High Linearity, Low Noise Amplifier
Quantic PMI Model PEC-24-500M1G-3R0-25-15-SFF is a High Linearity, Low Noise Amplifier that operates in the 0.5 to 1 GHz frequency range with a a typical gain of 24 dB: a maximum gain flatness of ±1 dB; a maximum noise figure of 3 dB; 25 dBm OP1dB and a maximum VSWR of 2.0:1. Designed for a airborne applications this model is hermetically sealed with a package size is 1.845"" x 0.86" x 0.33" and has SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Gain (dB): | 24 dB |
| Gain Flatness (±dB): | ±1 dB |
| Noise Figure (dB): | 3 dB |
| OP1dB (dBm): | 25 dBm |
| OIP2 (dBm): | 55 dBm |
| OIP3 (dBm): | 45 dBm |
| VSWR: | 2.0:1 |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.845"" x 0.86" x 0.33" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings:: |
| Temperature (Operating): | -30 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |