Quantic PMI Model PEC-25-0R518R0-5R0-5-15-SFF is a 0.5 to 18 GHz low noise amplifier with a gain of 20 to 30 dB and a gain flatness of ±2.5 dB with a noise figure of 5 dB. This amplifier is supplied in housing measuring 2.98" x 1.26" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 20 dB Min, 30 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max (0.5 to 1 GHz), 4.5 dB Max (1 to 18 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 5 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 200 mA Nom |
| OIP3: | 10 dBm Typ |
| DC Supply: | +15 VDC @ 200mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.98" x 1.26" x 0.5" |
| Finish: | Amplifier baseplate shall be chem filmed per MIL-C-5541. Amplifiers shall be nickel plated per MIL-C-26074 |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B. |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A. |