Quantic PMI Model PEC-25-0R8G2D5G-2R5-20-SFF-LPN is an 0.8 to 2.5 GHz, Low Noise Amplifier offers a gain of 25 dB with ±1.5 dB gain flatness, an OP1dB of 20 dBm minimum, a noise figure of 2.5 dB and a typical phase noise of -140 dBc/Hz at 1 MHz offset. Package size is 2.68" x 0.58" 0.36" with removable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Gain (dB): | 25 dB Nom |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| RF Input Power: | 15 dBm CW Max |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 220 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.68" x 0.58" 0.36" |
| Finish: | Painted Blue (Mounting Surface Unpainted) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -50 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |