Quantic PMI Model PEC-25-135M165M-1R0-18-12-SFF is a 0.135 to 0.165 GHz, low noise amplifier that has a gain of 25 dB with ±0.5 dB gain flatness, OP1dB of 18 dBm and a noise figure of 1 dB. Package size is 2.68" x 0.58" 0.36" with removable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.135 to 0.165 |
| Frequency Min (GHz): | 0.135 |
| Frequency Max (GHz): | 0.165 |
| Gain (dB): | 25 dB Nom, 22 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 18 dBm Typ |
| RF Input Power: | 20 dBm CW Max |
| DC Voltage: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 75 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.68" x 0.58" 0.36" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |