

Quantic PMI Model PEC-2515-618-15-SFF is a low noise amplifier that has a single input and two outputs that operate over the 6 to 18 GHz frequency range. Features include AC Coupled RF Input and Output and Internally Regulated / Reverse Voltage Protected. Output #1 provides 23 to 27 dB of gain, while Output #2 provides 13 to 17 dB of gain. The unit provides excellent gain flatness over the full bandwidth. No switching between outputs is required and both output ports are on simultaneously due to the integrated Wilkinson power divider.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 23 to 27 dB (J1-J2), 13 to 17 dB (J1-J3) |
| Noise Figure (dB): | 10 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 ± 2 VDC |
| DC Current (mA): | 620 mA |
| OIP3: | 24 dBm Min @ J2 21 dBm Min @ J3 |
| Harmonics: | 15 dBc Min |
| Gain Variation: | ±2.5 dB Max (J1-J2, J1-J3) |
| Output Power: | +13 dBm Min with -9 to +5 dBm RF CW in J1 +13 dBm Min with +1 to +5 dBm RF CW in J1 |
| Isolation: | 0.1 dB Max J2 to J3 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.93" x 1.2" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +85 °C |