Quantic PMI Model PEC-25-5D245D76-1R1-13-SFF is a low noise amplifier that operates over the 5.24 to 5.76 GHz frequency range that provides 25 dB of gain with an OP1dB of 13 dBm, a noise figure is 1.1 dB and operates off a single +15 VDC supply. Package size is 1.5" x 0.96" 0.36" with removable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 5.24 to 5.76 |
| Frequency Min (GHz): | 5.24 |
| Frequency Max (GHz): | 5.76 |
| Gain (dB): | 24 dB Min, 28 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.1 dB Max, 1 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min @ 1.dB PT |
| OIP3: | 23 dBm Typ |
| DC Voltage: | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 150 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.5" x 0.96" 0.36" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 ºC to +60 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to 100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |