| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 07 to 0.33 |
| Frequency Min (GHz): | 0.07 |
| Frequency Max (GHz): | 0.33 |
| Gain (dB): | 20 dB Min, 25 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 2 dB Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| OIP3: | 30 dBm Typ |
| RF Input Power: | 20 dBm Max |
| DC Voltage: | +5 VDC (±5%) |
| DC Current Draw: | 100 mA |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.25" x 1.25" x 0.563", 31.75mm x 31.75mm x 14.30mm |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |