Quantic PMI Model PEC-26-10G40G-20-12-292FF is a 10 to 40 GHz low noise amplifier that offers a gain of 26 dB and a ±2.5 dB gain flatness with a noise figure of 5.5 dB and a OP1dB of 17 to 19 dBm. Package size is 1.37" x 1.0" x 0.6" with removable 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 10 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 26 dB Typ |
| Gain (Measured): | 26 dB Typ - Measured 20.9 dB Min, 26.7 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max (up to 20 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 19 dBm Typ (10 to 18 GHz), 17 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max / 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Typ - Measured 330 mA |
| Input Power: | 17 dBm CW |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.37" x 1.0" x 0.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +117 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |