Quantic PMI Model PEC-26-218-5-24-12-SFF-NSI is a 2 to 18 GHz low noise amplifier with a gain of 26 dB and an OP1dB of 22 dBm with a noise figure of 5.5 dB. This amplifier is supplied in a housing measuring 0.8" x 1.2" x 0.4" with SMA female connector that can be used as a connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 24 dB Min, 26 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max per GHz |
| Noise Figure (dB): | 3 dB Typ, 5.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min, 24 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Max, 1.35:1 goal |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Typ |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 18 dBm Max |
| OIP3: | 33 dBm Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.8" x 1.2" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +75 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |