Quantic PMI Model PEC-27-10M1G-1R6-25-12-SFF is a 0.01 to 1 GHz, low noise amplifier that provides 30 dB of gain, has a noise figure of 1.6 dB and an OP1dB of 25 dBm. This amplifier is supplied with SMA connectors in a housing that measures 1.8" x 1.0" x 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 1 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ, 27 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1 dB Typ, ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1 dB Typ, 1.6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 26 dBm Typ, 25 dBm Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Nom, 400 mA Max |
| Input Power: | 15 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.8" x 1.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +75 ºC Operating -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |