Quantic PMI Model PEC-28-20-3D5-20-15-SFF is a 2 to 8 GHz low noise amplifier with a gain of 19 dB and a gain flatness of ±1 dB with a noise figure of 3.5 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 19 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.0 dB |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min, 21 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 |
| DC Voltage (VDC): | +12 to 15 VDC |
| DC Current (mA): | 375 mA |
| Input Power: | 18 dBm |
| OIP3: | 29 dBm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.50" x 0.86" x 0.35" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Palted |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +75 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +95 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 1070 COND. A |