Quantic PMI Model PEC-30-0R2521R0-5R0-22-12-SFF is a 0.25 to 21 GHz, low noise amplifier with a gain of 26.5 dB; 5.5 dB noise figure; gain flatness is ±1.5 dB; and a OP1dB of 22 dBm. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.25 to 21 |
| Frequency Min (GHz): | 0.25 |
| Frequency Max (GHz): | 21 |
| Gain (dB): | 26.5 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min, 24 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 1.7:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |