Quantic PMI Model PEC-30-0R2526R0-5R0-22-12-292FF is a 0.25 to 26 GHz, low noise amplifier with a gain of 26.5 dB; noise figure of 5.5 dB above 1 GHz; gain flatness of ±1.5 dB with an OP1dB of 22 dBm. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a 2.92mm connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.25 to 26 |
| Frequency Min (GHz): | 0.25 |
| Frequency Max (GHz): | 26 |
| Gain (dB): | 26.5 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max (Only valid above 1 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 580 mA Typ |
| Connectors: | 2.92mm Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC (Operating) -40 ºC to +100 ºC (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |