PMI Model PEC-30-10M20-SFF-ROHS is an exceptionally low noise amplifier with a working frequency range of 0.01 to 20 GHz that offers a gain of 27.6 dB, a gain flatness of ±2 dB @ 18 GHz, a noise figure of 3 dB, an OP1dB of 13 dBm minimum, a Psat of 15 dBm typical, and a VSWR of 2.4:1 maximum. Supplied in our standard PE2 housing that measures 1.08" x 0.71" x 0.32" with SMA female connectors. Dual use can be used as a surface mount or connectorized component. RoHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 26 dB Min (0.01 to 18 GHz), 28 dB Min (18 to 20 GHz) |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max (0.01 to 18 GHz), ±2.5 dB Typ (18 to 20 GHz), ±2.75 dB Max (18 to 20 GHz) |
| Noise Figure (dB): | 13 dB Max (0.01 to 0.02 GHz), 7 dB Max (0.02 to 0.05 GHz), 4.5 dB Max (0.05 to 0.5 GHz), 3.5 dB Max (0.5 to 18 GHz), 4 dB Max (18 to 20 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 14 dBm Typ, 13.5 dBm Min (0.01 to 18 GHz), 13 dBm Typ, 12 dBm Min (18 to 20 GHz) |
| Psat (dBm): | 15 dBm Min (0.01 to 18 GHz), 13 dBm Min (18 to 20 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max (0.01 to 18 GHz) IN, 2.2:1 Typ (18 to 20 GHz) IN, 2.1:1 Max (0.01 to 18 GHz) OUT, 2.4:1 Max (18 to 20 GHz) OUT |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 170 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Reverse Isolation: | 36 dB Min (0.01 to 18 GHz), 35 dB Min (18 to 20 GHz) |
| OIP3: | 20 dBm Min (0.01 to 20 GHz) @ 25 °C, 14 dBm Min (0.01 to 20 GHz) @ -40 to +85 °C |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to + 85 °C (Operating) -40°C to +100°C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND B. |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND B. |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A. |