PMI Model PEC-30-18G40G-17-292FF-HERM is an 18 to 40 GHz Wideband Low Noise Amplifier that provides 28 to 32 dB of gain with a OP1dB is 17 dBm and 200 mW CW power handling. This unit is supplied in a hermetically sealed package measuring 1.37” x 1.0” x 0.6” with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 28 dB Min, 32 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max / 2.5:1 Max |
| Input Power: | 200 mW CW Max |
| Gain Variation Over Temperature: | 3. dB P-P Max (at any single frequency) |
| P1dB: | 17 dBm Min, 19 dBm Typ |
| Reverse Gain: | -30 dB Min |
| Power Supply: | +11.4 to +15.75 VDC @ 600 mA Max |
| Sealing: | Hermetic |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.37” x 1.0” x 0.6” |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 60 g Max |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -57 to +95 °C |
| Humidity: | Designed to operate in 100% RH environment including condensation per MIL-HDBK-5400, 4.6.2.4 |
| Shock: | Designed to survive and operate during shock per MIL-HDBK-5400, 4.6.2.6: 20G, 6-9 ms |
| Vibration: | Designed to survive and operate during vibration per MIL-STD-810F, Annex C, Fig. 514. 5C-8 |
| Altitude: | Operational to 43, 000 ft. |