Quantic PMI Model PEC-30-218-5-25-15-SFF-QB is a broadband amplifier that operates over the 2 to 18 GHz frequency range with a maximum gain of +32 dB; typical 3 dB noise figure; gain flatness is ±2.0 dB; OP1dB of +23 dBm; and an input/output 2.0:1 maximum VSWR. Package size is 1.45" x 0.76" x 0.35" and is gold plated with removable SMA connectors in and out.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 26 dB Min, 32 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.0 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max, 3 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 23 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 to +15.5 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA Typ |
| IP3: | 33 dBm |
| Max Input Power: | 20 dBm Max |
| Connectors: | SMA (F) Removeable |
| Size: | 1.45" x 0.76" x 0.35" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -45 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +95 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |