Quantic PMI Model PEC-30-2G18G-4R5-24-12-SFF-HOIP is a 2 to 18 GHz, Low Noise Medium Power Amplifier that offers a gain of 36 dB, a noise figure of 4.5 dB, a 1 dB compression point of 26 dBm typical, an output 3rd order intercept of 34 dBm, a gain flatness of ±2 dB, a reverse isolation of 50 dB, and an RF input power of +10 dBm. Unit size is 1.5" x 1.0" x 0.4" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 36 dB Max |
| Gain (Measured): | 30 dB Min, 3 3dB Typ, 36 dB Max |
| Gain Flatness: | ±2.0 dB Typ, ±2.5 Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max |
| Noise Figure (Measured): | 3.5 dB Typ, 4.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | Input: 2.0:1 Typ, 2.4:1 Max, Output: 1.8:1 Typ, 2.1:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA Max |
| Input Power: | 10 dBm |
| 1 dB Gain Compression Point: | 24 dBm Min, 26 dBm Typ |
| Reverse Isolation: | 50 dB Typ |
| Gain Variation Over Temperature: | ±1.5 Typ |
| OIP3: | 30 dBm Min, 34 dBm Typ |
| Size: | 1.5" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -45 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |