Quantic PMI Model PEC-30-2R04R0-1R5-21-8V-SFF-HS is a 2 to 4 GHz, low noise amplifier designed for military and industrial applications. This amplifier is supplied in our EMI shielded, hermetically sealed housing measures 1.40" x 0.78" x 0.36" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain (dB) - Measured: | 30 dB Min - Measured 33.1 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±1 dB Max - Measured ±0.56 dB |
| Noise Figure (dB): | 1.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 21 dBm Min |
| Input Power: | 12 dBm CW Max |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max - Measured 1.67:1 / 1.29:1 |
| DC Voltage Supply (VDC): | +7.8 to +8.2 VDC @ 380 mA Max - Measured 235 mA @ +8 VDC |
| DC Current Draw: | 380 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.40" x 0.78" x 0.36" (Excluding connectors) |
| Finish: | Painted Blue (Mounting surface & mounting holes are free of paint) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |