Quantic PMI Model PEC-30-30G36G-20-12-292FF is a 30 to 36 GHz Low Noise Amplifier that offers a typical gain of 30 dB maintaining a ±2.5 dB gain flatness with a noise figure of 5.5 dB and offers an OP1dB of 17 dBm. Housing size is 1.37" x 1.0 " x 0.6" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 30 to 36 |
| Frequency Min (GHz): | 30 |
| Frequency Max (GHz): | 36 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 19 dBm Typ |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| VSWR In/Out: | 2 :1 / 2.5:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 300 mA Nom |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.37" x 1.0 " x 0.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +117 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |