| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ |
| Noise Figure (Measured): | 5.5 dB Typ (Up to 26.5 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 17 dBm Typ |
| Psat (dBm): | 20 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 350 mA Nominal |
| Input Power: | 17 dBm CW Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.37" x 1.0" x 0.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +117 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |