PEC-30-500M40G-20-12-292FF-OPT1G18G Preliminary
Low Noise Amplifier
PMI Model PEC-30-500M40G-20-12-292FF-OPT1G18G is an 1 to 18 GHz Low Noise Amplifier with a typical gain of 30 dB with ±1.5 dB flatness and a noise figure of 5.5 dB. Housing measures 1.37" x 1.0" x 0.6" with 2.92mm female connectors.
Product Specifications
General Parameters:
Status: Preliminary
Frequency Range (GHz): 1 to 18
Frequency Min (GHz): 1
Frequency Max (GHz): 18
Gain (dB): 30 dB Typ
Gain Flatness: ±1.5 dB Typ
Noise Figure (dB): 5.5 dB Typ (Up to 26.5 GHz)
OP1dB (dBm): 19 dBm Typ
Psat (dBm): 23 dBm Typ
VSWR In/Out: 2.0:1 / 2.5:1 Max
DC Voltage (VDC): +12 to +15 VDC
DC Current (mA): 350 mA Nom
Input Power: 17 dBm CW Max
Connectors: 2.92mm (F)
Size: 1.37" x 1.0" x 0.6"