PMI Model PEC-30-500M40G-20-12-292FF-QB is a 0.5 to 40 GHz low noise amplifier that has a typical gain of 30 dB while maintaining a ±2.5 dB flatness. This small 1.37" x 1.0" x 0.6" package is outfitted with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 35 dB (0.5 to 20 GHz), 30 dB (20 to 40 GHz) |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Typ (Up to 26.5 GHz) |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Typ (1 to 18 GHz), 15 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| Psat (dBm): | 23 dBm Typ (1 to 18 GHz), 18 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA Nom |
| Input Power Handling: | 17 dBm CW Max |
| DC Supply: | +12 to +15 VDC @ 450 mA Nom |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |