Quantic PMI Model PEC-30-7D5G18G-4R0-20-12-SFF is a 7.5 to 18 GHz low noise amplifier that offers a gain of 29 to 32 dB with a typical gain flatness of ±2 dB, a typical OP1dB of 20 dBm. Housing size is 2.1" x 1.0" x 0.34" with SMA Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 7.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 7.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 29 to 32 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4 dB Max |
| Noise Figure (Measured): | 4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA Max |
| OIP3: | 28 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |