Quantic PMI Model PEC-30-800M3G-2R5-15-12-SFF is a 0.8 to 3 GHz low noise amplifier that has a gain of 30 dB and a noise figure of 2.5 dB with a OP1dB is 15 dB minimum and the OIP3 is 30 dBm minimum. Package size is 2.68" x 0.78" x 0.36" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.8 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.8 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Gain (dB): | 25 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±3 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.25 dB Typ, 2.5 dB Max |
| VSWR In/Out: | 2:1 / 2.0:1 Typ |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| OIP3: | 15 dBm Min |
| RF Input Power: | 17 dBm CW Max |
| DC Voltage: | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 200 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.68" x 0.78" x 0.36" |
| Finish: | Painted Blue/Bottom Gold Plated (Unpainted) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to 85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +117 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |