Quantic PMI Model PEC-30-8G12G-6R0-28-15-SFF is an amplifier that operates from 8 to 18 GHz offering a minimum of 30 dB of gain and a maximum noise figure of 6 dB. Housing is gold plated and measures 2.8" x 0.9" x 0.29" and supplied with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB max |
| Noise Figure (dB): | 6 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 23 dBm Min, 25 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max, 2.2:1 Max, 2.0:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 450 mA |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.8" x 0.9" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Storage |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |