Quantic PMI Model PEC-35-26R5G40G-24-15-292FF is a 26.5 to 40 GHz medium power amplifier with a gain of 35 dB with ±3.5 dB flatness and a OP1dB of 24 dBm. Model size is 6.0" x 1.50 x 1.79' with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 35 dB Typ |
| Gain (dB) - Measured: | 35 dB Typ measured without Isolators |
| Gain Flatness (dB): | ±3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 24 dBm Typ without Isolators |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Max (Input) |
| DC Voltage Supply (VDC): | +15 VDC Max |
| DC Current Draw: | 5 A Max |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | Unit: 6.0" x 1.50 x 1.79' Amplifier: 2.5" x 1.25" x 0.5" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +65 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |