Quantic PMI Model PEC-36-2G18G-4R5-27-15-SFF-OPT812 is an 8 to 12.4 GHz, Medium Power, Low Noise Amplifier offering 36 dB gain and an OP1dB of +27 dBm with a low noise figure of 4.5 dB. This amplifier is supplied in a housing measuring 1.0" x 0.63" x 0.25" with SMA (F) connectors and operates on a single +15 VDC supply.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12.4 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12.4 |
| Gain (dB): | 36 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Typ, 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 26.5 dBm Min, 27.5 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 850 mA Nom |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.0" x 0.63" x 0.25" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |