Quantic PMI Model PEC-37-2G4G-10-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 2 to 4 GHz with a maximum noise figure of 10 dB and a maximum VSWR of 2.0:1. This model has a housing measuring 2.169" x 0.72" x 0.22" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 37 ± 2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 10 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 23 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 V |
| DC Current (mA): | 1 A Max |
| Small Signal Gain (0 to 60 °C): | 37 ± 2 dB Max |
| Saturation Output Power (1 dB Gain Comp): | 23 dBm Min |
| Gain Variation vs. Frequency Response: | ±1.5 dB Max |
| Gain Variation vs. Temperature and Frequency Response: | 4 dB Max (-20 to +60 °C) |
| Intercept Point: | 30 dBm Min |
| RF Handling Input Power: | 20 dBm |
| Power: | +15 V @ 1 A Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.169" x 0.72" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | +20 °C to +60 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +60 °C |
| Humidity: | 95% RH Maximum |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |