| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 9 to 10 |
| Frequency Min (GHz): | 9 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Gain (dB): | 34 dB Min, 40 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±0.35 dB Typ, ±0.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.5 dB Typ, 3 dB Max |
| VSWR In/Out: | 1.7:1 Typ, 2.0:1 |
| OP1dB (dBm): | 27 dBm Min, 28 dBm Typ |
| OIP3: | +31 dBm Typ |
| DC Voltage: | 10 VDC /+12 VDC / +15 VDC |
| DC Current Draw: | 300 mA Min / 400 mA Typ / 700 mA Max |
| Spurious: | -60 dBc Max |
| Gain Variation Over Temperature: | ±2 dB Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +65 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -45 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |