| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 38 dB Typ |
| Gain (Measured): | 38 dB Typ - Measured 41.5 dB typ. |
| Gain Flatness: | ±2 dB Max |
| Gain Flatness (Measured): | ±2 dB Max - Measured ±1.94 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 12 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Max - Measured 1.85:1/1.80:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 300 mA Max - Measured 223 mA |
| Maximum Input Power: | 18 dBm |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.92" x 0.78" x 0.26" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Temperature: | -54 ºC to +95 ºC Operating, -65 ºC to +120 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |