Quantic PMI Model PEC-38-818-10-15-SFF is a low noise amplifier that operates over the frequency range of 8 to 18 GHz that offers a gain of 38 ± 2.5 dB, noise figure of 8 dB, gain flatness of ±1.5 dB and an OP1dB of 10 dBm. Package size is 2.4" x 0.66" x 0.32" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 38 ± 2.5 dB |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 8 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.8:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA |
| Output Power @ P1dB: | +10 dBm Min |
| Power Output Saturated: | +19 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.4" x 0.66" x 0.32" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -15 °C to +85 °C |