Quantic PMI Model PEC-40-0R5G18G-20-15-SFF is a 0.5 to 18 GHz Low Noise Amplifier that has a typical gain of 42 dB while maintaining a ±2.5 dB flatness. Package size is 1.811" x 1.417" x 0.472" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 40 dB Typ, 35 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.75 dB Typ, ±2.0 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 4.5 dB Max @ 25 °C |
| OP1dB (dBm): | 15 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +9 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 550 mA Nom |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.811" x 1.417" x 0.472" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +70 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |