Quantic PMI Model PEC-40-25-218-20-12-SFF-CMOSVG is a dual gain amplifier that operates between the frequency range 2 to 18 GHz offers a gain range of 37 to 42 dB with ±2 dB flatness and a noise figure of 3.8 dB. Housing measures 2.54" x 1.0" x 0.383" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 37 to 42 dB |
| Gain @ -25 °C: | Max Gain Position: 42 dB ± 2 dB Max Min Gain Position: +27 dB ± 2 dB Max |
| Gain @ +25 ºC: | Max Gain Position: 40 dB ± 2 dB Max Min Gain Position: 25 dB ± 2 dB Max |
| Gain @ +75 °C: | Max Gain Position: 37 dB ± 2 dB Max Min Gain Position: +22 dB ± 2 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.8 dB Typ |
| Noise @ -25 °C: | Max Gain Position: +3.8 dB typ. Min Gain Position: +6 dB typ. |
| Noise @ +25 ºC: | Max Gain Position: +4.5 dB typ. Min Gain Position: +7 dB typ. |
| Noise @ +75 °C: | Max Gain Position: +5 dB typ. Min Gain Position: +8 dB typ. |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | ±15 VDC |
| DC Supply: | 780 mA Max @ +15 V ± 5% Max Gain Position, 610 mA Max @ +15 V ± 5% Min Gain Position |
| Pout @ 1 dB Compression @ -25 °C: | Max Gain Position: +21 dB Min Min Gain Position: +20 dB typ. |
| Pout @ 1 dB Compression @ +25 ºC: | Max Gain Position: +21 dB Min Min Gain Position: +20 dB typ. |
| Pout @ 1 dB Compression @ +75 °C: | Max Gain Position: +20 dB Min Min Gain Position: +20 dB typ. |
| Gain Switching Time: | <500 ns |
| Saturated Output Power Over Operating Temp Range: | +26 dBm typ. (Both Gains) |
| Input/Output Impedance: | 50 Ohm Nom |
| Input Power (Without Damage): | 20 dBm CW Max |
| In-Band Harmonics @ or Below the 1 dB Compression Point: | -10 dBc Min |
| Pulse Rise Time with input signals up to 20 dBm: | <5 ns |
| Pulse Overshoot with input signals up to 20 dBm: | <0.5 dB |
| Gain Switch Control: | CMOS High "1" - Max Gain CMOS Low "0" - Min Gain |
| Pulse Droop (250 us pulse width): | <2 dB (Input Signal up to -20 dBm) |
| Pulse Recovery (250 us pulse width): | 15 ns (Input Signal up to -20 dBm) |
| Spurious Output Signal @ Any Signal Level up to the Max Input Level: | -80 dBc Max |
| Size: | SMA Female |
| Housing: | 2.54" x 1.0" x 0.383" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +85 °C (Operating) -65 °C to +125 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |