Quantic PMI Model PEC-40-25-218-21-12-SFF-TTLVG is a variable gain amplifier that operates over the 2 to 18 GHz frequency range. This model has two gain states. The gain is 40 dB and in low gain model the gain is 25 dB typically with an OP1dB is 20 dBm minimum and a maximum noise figure of 4.5 dB in maximum gain mode and 7 dB in minimum gain mode. The gain model is controlled via TTL and switches between states in <500 ns. The amplifier is supplied with SMA (F) connectors and the housing measures 2.54" x 1" x 0.383".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 22 to 42 dB |
| Gain @ -25 °C: | Max Gain Position: 42 ± 2 dB Max Min Gain Position: +27 ± 2 dB Max |
| Gain @ +25 ºC: | Max Gain Position: 40 ± 2 dB Max Min Gain Position: +25 ± 2 dB Max |
| Gain @ +75 °C: | Max Gain Position: 37 ± 2 dB Max Min Gain Position: +22 ± 2 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.8 to 8 dB |
| Noise @ -25 °C: | Max Gain Position: 3.8 dB Max Min Gain Position: 6 dB Max |
| Noise @ +25 ºC: | Max Gain Position: 4.5 dB Max Min Gain Position: 7 dB Max |
| Noise @ +75 °C: | Max Gain Position: dB Max Min Gain Position: 8 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min, 21 dBm Max |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| VSWR In/Out (Measured): | 2:1 Max - Measured 1.67:1 In/1.43:1 Out |
| DC Voltage Supply (VDC): | 780 mA Max @ 12 V ±5 % Max Gain Position, 610 mA Max @ 12 V ± 5 % Min Gain Position |
| Pout @ 1 dB Compression @ -25 °C: | Max Gain Position: 21 dB Min, Min Gain Position: 20 dB Min |
| Pout @ 1 dB Compression @ +25 ºC: | Max Gain Position: 20 dB Min, Min Gain Position: 20 dB Min |
| Pout @ 1 dB Compression @ +75 °C: | Max Gain Position: 21 dB Min, Min Gain Position: 20 dB Min |
| Gain Switching Time: | <500 ns |
| Saturated Output Power Over Operating Temp Range: | 26 dBm Max |
| Input/Output Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power (Without Damage): | 20 dBm CW Max |
| In-Band Harmonics @ or Below the 1 dB Compression Point: | -10 dBc Min |
| Pulse Rise Time with input signals up to 20 dBm: | <5 ns |
| Pulse Overshoot with input signals up to 20 dBm: | <0.5 dB |
| Gain Switch Control: | TTL High "1" - Max Gain, TTL Low "0" - Min Gain |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.54" x 1" x 0.383" |
| Finish: | Painted Blue (mounting surface free of paint, gold) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Price | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 8995 USD | Buy Now |