Quantic PMI Model PEC-4025-218-21-12-SFF-TTLVG-V2 is a dual gain amplifier that operates between the frequency range 2 to 18 GHz with a gain range of +25 to +41 dB and a noise figure of +4 to +8 dB dependent on temperature. Housing size is 2.54" x 1.0" x 0.353" with SMA female removable connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 25 to 41 dB @ -25 °C (Max to Min Gain), 25 to 41 @ +25 °C (Max to Min Gain), 23 to 38 @ +75 °C (Max to Min Gain) |
| Gain Flatness: | ±2 dB |
| Noise Figure (dB): | 4 to 6 dB Max @ -25 °C (Max to Min Gain), 4.75 to 7 dB Max @ +25 °C (Max to Min Gain), 5.75 to 8 dB @ +75 °C (Max to Min Gain) |
| OP1dB (dBm): | 20 dB Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | 780 mA Max @ +12 V ± 5% Max Gain Position 610 mA Max @ +12 V ± 5% Min Gain Position |
| DC Current (mA): | 610 to 780 mA |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| In-Band Harmonics: | @ or below the 1 dB Compression Point: -10 dBc Min |
| Spurious: | -80 dBc Max |
| EMI/EMC Performance: | MIL-SlD-461D, Radiated RF with Field Strength 1 V/m over 30 MHz to 18 GHz |
| Pout @ 1 dB Compression @ +25 ºC: | Max Gain Position: +21 dB Min Min Gain Position: +20 dB Max |
| Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 2.54" x 1.0" x 0.353" |
| Finish: | Painted Gray (Mounting Surface free of Paint, Gold) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -28 °C to + 85 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-SlD-810E, 95% CONDENSING |
| Shock: | MIL-S1D-810E, METHOD 516.4, PROCEDURE 1, 40g, HALF SINE. 6ms IN EACH OF 3 AXES |
| Vibration: | RTCA/D0-160C, SECTION 8 FOR TURBO PROP EQUIPMENT, CURVE T, 0.04in., 5-500Hz |
| Altitude: | RTCA/D0-160C, SECTION 4, OPERATING RANGE 0-25, 000 ft., NON-OPERATING RANGE 0-40, 000 ft. |
| Temperature Cycle: | MIL-SlD-810E, TEMPERATURE VARIATION RATES UP TO 5°C/mlnute |