Quantic PMI Model PEC-418-20-5-21-15-SFF is a 4 to 18 GHz low noise amplifier with a gain of 19.5 dB a gain flatness of ±1.5 dB and a noise figure of 5 dB. This amplifier is supplied in our standard PE2 housing that can be used as a SMA connectorized or a surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 19.5 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB |
| OP1dB (dBm): | 21 dBm Min, 22 dBm Typ |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 Typ |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 275 mA |
| Input Power: | 18 dBm Max |
| DC Supply: | +12 to +15 VDC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.31" x 0.76" x 0.35" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Palted |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | 0 °C to +75 °C |
| Temperature (Storage): | -40 °C to +95 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |