Quantic PMI Model PEC-42-1G40G-20-12-292FF-OPT26R5G is a 1 to 26.5 GHz, Low Noise Amplifier that has a gain of 42 dB, a noise figure of 5.5 dB, gain flatness of ±2.5 dB and an OP1dB of 18 to 20 dBm.. This unit is supplied in a package measuring 1.37” x 1.0” x 0.6” with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.0 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Gain (dB): | 42 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Typ (1 to 18 GHz), 18 dBm Typ (18 to 26.5 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 / 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 550 mA Nom |
| Input Power: | 17 dBm CW |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 1.37" x 1.0" x 0.6" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +117 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |